Pop ve Imap Arasındaki Fark Nedir?

Pop ve Imap Arasındaki Fark Nedir?

POP’u mu yoksa IMAP mail erişimini mi tercih etmeliyim? Sorusu her zaman kafa karıştıran ve cevabı aranan konulardan olmuştur. Başta gmail gibi bazı e-posta servislerinde dışarıdan erişim için Pop ve Imap protokollerini tercih edebilirsiniz. Genellikle e posta programı kurulum sırasında bu tercih size sorulacak ve tercih yapmanız istenilecektir.

POP veya IMAP gelen e-postalarınızı bilgisayarınıza ya da diğer cihazlarınıza indirmenizi sağlayan iletişim protokolleridir. Bu protokoller sayesinde internete bağlı olmasanız dahi,  Microsoft Outlook ya da benzeri E-posta yazılımları ile indirmiş olduğunuz e-postalarınıza ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Yani e-postalarınız cihazınında da kayıtlı olur. Sekronize sadece imnernet varken olur.

Eğer POP mu? Yoksa IMAP mı?

Sorusunu sorarsanız verilebilecek en güzel cevap IMAP kullanmanız olacaktır. Bu protokolü, Gmail gibi hesaplardan e-postaları alırken aynı anda sisteme bağlanan cep telefonu gibi aygıtlarınız arasında sorun yaşanmasını engellemektedir. Bu protokolün erişimi POP’a göre, e-posta aldığınız cihaz arasında iki yönlü iletişim sunuyor. Bu sayede, webden bağlanırken, cepten senkronize yaparken, bilgisayardan da e-postaları indirirken oluşabilecek hataların önüne geçilir.

IMAP’ın en güzel özelliği bir e-postayı XYZ isimli bir klasöre taşıdığınız zaman, aynı anda sisteme bağlı olan diğer cihazlarınızda da bu güncelleme yapılır. Yani akıllı telefonunuz ile bağlandığınızda, bu e-postanın XYZ isimli klasöre taşındığını görebilirsiniz. Yapmış olduğunuz tüm değişiklikler akıllı telefonunuz ya da tabletiniz üzerinde de senkronize olur.

IMAP birden çok cihazdan e-postanıza erişmeniz için bir avantaj sağlamaktadır.

POP’da ise durum biraz sıkıntılıdır. Çift yönlü erişim olmadığı için, bazen bu tarz bağlantılarda iletileriniz kaybolabilir, silinebilir ya da yapmış olduğunuz senkronizasyonu göremeyebilirsiniz. Bazı durumlarda ise iletilerde hata oluşur ve Outlook gibi yazılımlar aynı iletiyi sistemden sürekli indirebilirler. Sanki aynı postadan onlarca kopya varmış gibi karşınıza çıkabilir.

Kısacası IMAP sayesinde bu tarz sorunlar ortadan kalkar ve aynı anda birçok cihaz arasında e-posta senkronizasyonu sağlayabilirsiniz.

IMAP birden çok cihazdan e-postanıza erişmeniz için daha iyi bir yöntem sağlar. E-postanızı işte, cep telefonunuzda ve ardından evde kontrol ettiğinizde, IMAP yeni e-postaların her an, herhangi bir cihazdan erişilebilir olmasını sağlar.
Kullanmış olduğunuz e-posta servisinin IMAP desteği mevcutsa etkinleştirmeyi öneririm. Gmail üzerinde de IMAP desteği bulunuyor.

Outlook, Apple Mail, Outlook Express, Thunderbird ; Hotmail ve Gmail web arabirimleri  üzerinde e-posta mesajları, önce kullanıcının oturum açtığı e-posta sunucusu tarafından kabul edilir ve genellikle SMTP kullanarak alıcının posta kutusunu içinde barındıran başka bir e-posta sunucusuna gönderilir.

pop3 imap

Bu aşamada alıcının göndericinin mesajlarına ulaşabilmesi için bunu e-posta istemcisi ile çekmesi gereklidir. Fakat SMTP ve POP tek yönlü bir protokoldür. Kullanıcının isteği üzerine posta kutunuzda bulunan e-posta mesajının istemcinize inmesini sağlayamaz. Bu aşamada yapılandırmaya bağlı olarak POP3 veya IMAP devreye girerek ilgili mesajın oturum açmış ve talep etmiş istemciye çekilmesi sağlanır.

Pop ve Imap kullanımı arasındaki temel fark IMAP ile E-Posta sunucusuna bağlantı kurulduğunda, kutuda birikmiş e-postaların sadece başlık bilgilerini istemciye getirir. POP3 ise bütün mesajları istemciye çeker.
Genel olarak uygulamada web postası kullanan neredeyse bütün sunucularda IMAP protokolü kullanılır ve desteklenmektedir.

Bir e-posta sunucusuna POP3 ile bağlanıldığında bütün yeni mesajlar istemciye çekilir ve bağlantı kapatılır. IMAP kullanıldığında oturum açıldıktan sonra bağlantı sadece istek olduğu durumlarda açık kalır (Bir mesajın açılması ve içeriğinin görüntülenmesi gibi…).

Tabi ki aynı anda birden fazla bağlantı, çoklu kullanıcı desteği ile avantajları ortaya çıkmaktadır. Pop3 ise posta kutusuna erişimde aynı anda sadece tek kullanıcıyı destekler. Aksi halde karşısına hata mesajı verebilir ya da sorunlar yaşatabilir. IMAP ise çok kullanıcıyı destekler. Bir kullanıcının yaptığı değişiklik eş zamanlı olarak diğer oturum açılmış kullanıcı ya da cihazlardan da görülebilir. Dosya eklerini ise yine IMAP sayesinde ayrı bir parça olarak cihazınıza indirebilirsiniz.

About the Author